Neurolog – jakie choroby leczy?
Czerwiec 30, 2019
Dlaczego edukacja przedszkolna jest tak ważna
Grudzień 2, 2019

FDM – z języka angielskiego Fused Deposition Modeling. FDM to metoda, której celem jest stwarzanie części charakteryzujących się dużą stabilnością oraz wytrzymałością. Jeśli chodzi o technologię FDM to są tutaj wykorzystywane materiały, jakich używa się również w procesie wytłaczania (a więc tak zwanej ekstruzji), a także w obróbce CNC, tudzież w pozostałych oraz powszechnych metodach związanych z wytwarzaniem. Należy zauważyć, że FDM jest to technologia, która pozwala na stworzenie modeli koncepcyjnych, jak również prototypów tudzież finalnych produkty, które są najwyższej jakości. Wykonuje się je najlepszych, a także wysoko wydajnych tak zwanych termoplastów. Nadmieńmy, iż FDM to jedyna chyba technologia popularnego ostatnio druku 3D, która wykorzystuje produkcyjne termoplasty, a więc takie, które zapewniają wysoką wytrzymałość zarówno mechaniczną, jak i termiczną oraz chemiczną.

Jak to działa

Zwróćmy uwagę, iż wydruk w opisywanej technologii FDM jest związany z budowaniem modelu praktycznie warstwa po warstwie, a dokładniej ujmując od podstawy przez przetłaczanie wspomnianych termoplastów przez odpowiednio rozgrzany tip. Zaprezentowany proces jest dość prosty: model CAD zostaje przetworzony w specjalistycznym oprogramowaniu. Następnie program ten tnie model na specjalne warstwy o niskiej wysokości, a później do każdej warstwy musi zostać utworzona pojedyncza ścieżka – gdyż to właśnie po której będzie poruszała się specjalna rozgrzana końcówka, która tłoczy materiał. Jeśli pojawi się konieczność związana z drukowaniem z podporami, wtedy wspomniane oprogramowanie samo wprowadzi wydruk tychże podpór do ścieżki. Tak naprawdę druk rozpoczyna się w momencie, gdy termoplast znajdujący się w dyszy w efekcie nagrzania nadtapia się, a później zostaje nakładany na tak zwanym stole roboczym według wgranych ścieżek. Kiedy proces ten się zakończy, możemy wyjąć model z drukarki, a następnie oderwać go od specjalnej tacy modelowej oraz oczyścić z wspomnianego już materiału podporowego.

Korzyści wynikające z technologii FDM

Wspomniana technologia jest prosta w użyciu. Trzaba także podkreślić, iż fantastycznie sprawdza się ona zarazem w hali produkcyjnej, a także w biurze. Metoda ta jest czysta, nie mamy tutaj żadnych odpadów dzięki czemu zastosowanie jej w biurze jest jak najbardziej wskazane.

Termoplasty a technologia FDM

Opisywana technologia FDM korzysta ze sprawdzonych materiałów, których używa się już od lat w procesach produkcyjnych. Są one zarówno dokładne, jak i wytrzymałe oraz co ważne – bezpieczne dla środowiska. Cechują się one między innymi tak zwaną dyssypacją elektrostatyczną, jak również przezroczystością, niepalnością, a także biokompatybilnością.

Materiały, które wykorzystuje się w metodzie FDM

Jak wiadomo, najbardziej popularnym gatunkiem materiałów, które są stosowane w metodzie przyrostowej stanowią materiały ABS i PLA. Jeśli chodzi o inne, także często wykorzystywane materiały, to możemy tutaj wymienić nylon, PETG oraz TPU. Poprzez to, iż metoda FDM druk korzysta z takich samych tworzyw sztucznych, których używa się między innymi w tak zwanym formowaniu wtryskowym powoduje, iż doskonale nadaje się ona zarówno do utworzenia funkcjonalnych prototypów posiadających dokładnie takie same bądź też zbliżone właściwości fizyczno-chemicznych jak końcowe produkty, jak i do utworzenia końcowych produktów bądź też prefabrykatów w mniejszych ilościach, sprawiają, iż wspomniane formowanie wtryskowe jest już nieopłacalne. Można więc stwierdzić, że opisywana metoda FDM to jedyna występująca technologia przyrostowa, która daje możliwość, aby wydrukować różnego rodzaju obiekty z czystego ABS bądź też innych termoplastów, które są stosowane we wtryskach. Właśnie to powoduje, iż doskonałym uzupełnieniem każdego przedsiębiorstwa, które działa w sektorze związanym z tworzywami sztucznymi. Będzie to bowiem wsparcie dla działu R&D bądź też element wspierający procesy produkcyjne. Należy dopowiedzieć, iż filamenty posiadają różnego rodzaju kolory.