Wykorzystanie druku FDM w praktyce
Listopad 6, 2019
Dlaczego warto nabyć poduszki marki Ludwika?
Styczeń 31, 2020
Dlaczego edukacja przedszkolna jest tak ważna

Pierwsze lata w życiu dziecka są niezwykle istotne dla jego prawidłowego rozwoju. Z takim twierdzeniem nie da się w żaden sposób polemizować. To okres, kiedy mowa o szybkim rozwoju fizycznym, ale i również intelektualnym. Do tego dodać należy kwestie socjalizacji, czyli dania dziecku możliwości przebywania w grupie rówieśników, będąc pod opieką nie rodziców, dziadków, ale kogoś „obcego”.

Taka sytuacja sprawia, że warto pomyśleć o tym, aby zapisać dziecko do przedszkola. Edukacja przedszkolna ma wspomagać rodziców w wielu dziedzinach rozwoju malucha. Wręcz zaleca się, aby posyłać dziecko do przedszkola, kiedy tylko skończy 3 lata. Warto przyjrzeć się z bliska, dlaczego przedszkolna edukacja ma tak ogromne znaczenie w rozwoju dziecka. Trzeba sprawdzić, na jakie aspekty życia wpływa w sposób pozytywny.

Przedszkole i jego funkcja socjalizacyjna

Nie da się ukryć, że edukacja przedszkolna jest ważnym elementem funkcji socjalizacyjnej małych dzieci. Owszem, na pierwszym miejscu zawsze jest rodzina, rodzice, dziadkowie, najbliższe otoczenie. Jednak dziecko musi wyjść z tego małego kręgu, zacząć przebywać wśród rówieśników. Dzięki temu uczy się funkcjonowania w grupie, współpracy w grupie innych dzieci. Pozwoli to nauczyć dziecko choćby cierpliwości, przestrzegania określonych zasad. Ma to ogromny wpływ na późniejsze życie dzieci, ich umiejętności zachowania się w określonych sytuacjach.

Umiejętne wychwytywanie problemów dziecka

Profesjonalnie prowadzone placówki przedszkolne, oprócz angażowania nauczycieli przedszkolnych, stawiają również na pracę najlepszych fachowców, takich jak np. logopedzi. Dzięki temu uzyskuje się szybkie informacje o jakichkolwiek zaburzeniach dziecka. To istotne na tym etapie rozwoju, gdyż pozwala prawidłowo zaordynować i przeprowadzić odpowiednie procesy, których celem jest eliminacja pojawiających się problemów.

Ocena umiejętności dzieci i wpływ na ich rozwój

Wiele aspektów związanych z prawidłowym rozwojem dzieci rodzice mogą pominąć. Praca przedszkolna w grupach pozwala wychwycić najróżniejsze braki dziecka, które mają wpływ na jego rozwój. Na tej podstawie wyciąga się prawidłowe wnioski, co pozwala pracować z dzieckiem w sposób prawidłowy, skutkujący systematycznym niwelowaniem braków.

Edukacja przedszkolna i kształtowanie postaw moralnych

Dziecko wychowywane jest przez rodziców. To z domu maluchy wynoszą najważniejsze wzorce moralne, zachowań. Jednak nie można ukrywać, że i przedszkole ma w tej dziedzinie wiele do zrobienia. Nauczyciele doskonale widzą, z jakimi wzorcami moralnymi dziecko się utożsamia. Jeżeli nie są to wzorce ogólnie przyjęte za akceptowalne, to przeprowadza się szereg działań, których celem będzie prawidłowa edukacja dziecka. Oczywiście wszystko powinno odbywać się w ramach współpracy z rodzicami. Trzeba również pamiętać, że jakiekolwiek zaniechania w tej materii w wieku przedszkolnym, będą trudne do zniwelowania w późniejszych latach.

Rozwój dziecka poprzez zabawę

Pobyt dziecka w przedszkolu nierozerwalnie związany jest z zabawą. Na liczne obowiązki, edukację przyjdzie czas w wieku szkolnym. Oczywiście stosuje się rozwiązania, polegające na tym, że poprzez zabawę dziecko się uczy, rozwija. W edukacji przedszkolnej nie ma konkretnych ukierunkowań pod dany typ działania. Istnieje możliwość spróbowania wielu form zabawy, rozwoju poprzez sport, ruch, taniec, czy zajęcia plastyczne. Nic nie dzieje się pod przymusem, można próbować wszystkiego. Jest to bardzo istotne, gdyż tylko w ten sposób, dziecko może rozwijać się wielotorowo, co będzie przydatne w późniejszych latach.

Dzieci z przedszkola łatwiej odnajdują się w szkole

Dzieci, które przejdzie edukację przedszkolną, będzie miało łatwiejszy start w szkole. Posiadają one już pewną wiedzę, poznały normy i zasady zachowań w grupie, a także w stosunku do opiekunów, nauczycieli. Dzięki temu proces adaptacji szkolnej nie musi oznaczać trudności.

Więcej informacji

Sprawdź ofertę edukacyjną przedszkola językowo-sportowego – wejdź na stronę http://npjs.warszawa.pl/ i dowiedz się więcej.